Adwokat rodzinny do rozwodu — Czy warto go zatrudnić?

Adwokat rodzinny do rozwodu — Czy warto go zatrudnić?

Adwokat rodzinny do rozwodu — Czy warto go zatrudnić?

Czy Twoje pożycie małżeńskie uległo rozpadowi i zastanawiasz się nad spotkaniem z prawnikiem rodzinnym? Poniższy artykuł przybliży Ci jak dobry adwokat pomoże w sprawie o rozwód.

W postępowaniu rozwodowym możemy wyróżnić 3 etapy:

  1. Przed złożeniem wniosku o rozwód
  2. Złożenie pozwu o rozwód
  3. Rozprawa sądowa

Jak pomoże prawnik przed złożeniem pozwu rozwodowego?

Etap przed złożeniem pozwu rozwodowego, mimo że nie wygląda — jest równie istotny, jak dwa pozostałe. Jest to czas na refleksję, zdiagnozowanie swoich emocji, poznanie swoich praw i zaplanowanie strategii. Ogólnie rzecz biorąc, im lepiej przygotujemy się do rozwodu na tym etapie, tym łatwiej będzie nam przetrwać rozprawę sądową. Adwokat rodzinny wyjaśni jak wygląda nasza sytuacja prawna, jakie są możliwości ustalania alimentów i opieki nad dzieckiem.

Dodatkowym atutem rozmowy z prawnikiem na tym etapie jest fakt, że jego doświadczenie pomoże nam zdystansować się do naszej sytuacji. Przeprowadził on bowiem wiele spraw rozwodowych, dzięki czemu potrafi przewidzieć niektóre okoliczności. Przedstawi on również alternatywy rozprawy, jakimi są mediacje okołorozwodowe. Mediacje  są szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadkach dotyczących opieki nad dziećmi. Pozwalają na uzyskanie kompromisu między małżonkami bez ryzyka stresu dla najmłodszych.

Jak pomoże prawnik przy składaniu pozwu rozwodowego?

Kolejnym krokiem w uzyskaniu rozwodu jest stworzenie pozwu i złożenie go na dzienniku podawczym w odpowiednim Sądzie. W sytuacji, w której chociaż jeden z małżonków ciągle zamieszkuje pod ostatnim wspólnym adresem, należy zwrócić się do Sądu tego właśnie rejonu. Natomiast gdy oboje mają nowy adres, należy złożyć wniosek w Sądzie odpowiednim dla nowego miejsca zamieszkania strony pozwanej. Dobry adwokat rodzinny pomoże we właściwym sformowaniu wniosku oraz dopilnuje, aby został złożony w odpowiednim Sądzie wraz z całą niezbędną dokumentacją. Do pozwu należy załączyć potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej bądź wniosek o zwolnienie z niej, z załączonym oświadczeniem o stanie majątkowym.

Zobacz też: Pozew o rozwód – wzór z szerokim omówieniem

Prawnik rodzinny doradzi również w kwestii orzekania o winie rozkładu małżeństwa oraz jej skutkach. Dla przykładu osoba winna, będzie miała obowiązek alimentacyjny wobec osoby niewinnej w przypadku pogorszenia jej sytuacji majątkowej. Natomiast osoba niewinna nie będzie miała obowiązku alimentacyjnego wobec strony winnej. Kwestią poruszaną podczas pisania pozwu o rozwód jest również podział majątku. W sytuacjach spornych ustalenie co w zasadzie składa się na majątek nierzadko wiąże się z koniecznością zatrudnienia adwokata.

Jak pomoże prawnik podczas rozprawy rozwodowej?

Wyznaczenie terminu rozprawy sądowej może trwać nawet do kilku miesięcy. W trakcie oczekiwania na rozprawę prawnik pomoże Ci przygotować się do zeznań, podpowie jak odpowiadać na sprawie rozwodowej. Aby do rozwodu doszło jak najszybciej i bez komplikacji warto ustalić wspólną wersję odpowiedzi z małżonkiem. Dzięki temu Sąd będzie w stanie szybko ocenić, czy małżeństwo uległo całkowitemu rozkładowi, ponieważ obie strony będą udzielały zgodnych odpowiedzi. Niejednokrotnie konflikt między małżonkami powoduje, że porozumienie może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. Zadaniem adwokata w takich sytuacjach jest przejęcie inicjatywy i uzyskanie konkretnego efektu.

Podczas rozprawy sądowej adwokat wygłosi mowę wstępną, zawierającą wszystkie wnioski oraz będzie pilnował, aby sytuacja nie wyszła spod kontroli. Nie da się ukryć, że rozwód wiąże się z ogromem emocji, często negatywnych, których uwolnienie na sali wpłynęłoby negatywnie na przebieg rozprawy. Dodatkowy stres związany z przesłuchaniem świadków często przerasta powoda i usypia jego czujność, dlatego to adwokat zajmie się formułowaniem odpowiednich pytań i odpowiedzi podczas rozprawy.

Czy warto zatrudnić prawnika do rozwodu?

Jak widać podczas trwania postępowania rozwodowego adwokat rodzinny pomoże w wielu kwestiach, które dla osoby niespecjalizującej się w prawie rodzinnym mogłyby być problematyczne. Z prawnikiem będziesz pewien, że dobro Twoje i Twoich dzieci jest na pierwszym miejscu, a wasze prawa nie zostaną w żaden sposób naruszone. Dodatkowo adwokat rodzinny zadba o to, aby w toku rozprawy nic nie zostało przeoczone, równocześnie uzyskując efekt, który może nawet przerosnąć Twoje oczekiwania. Przede wszystkim jednak adwokat udzieli wsparcia i pomoże zdystansować się od sprawy, dzięki czemu przetrwanie tego trudnego okresu okaże się łatwiejsze.

Zamknij