Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE – czyli jak pozbyć się kredytu we frankach

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE – czyli jak pozbyć się kredytu we frankach

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE – czyli jak pozbyć się kredytu we frankach

Kredyt we frankach ciążył Ci latami, a teraz możesz się go pozbyć. Zobacz co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE. W zeszły czwartek zapadł wyrok w sprawie Państwa Dziubaków przeciwko bankowi Raiffeisen Bank International AG. Wyrok ten jasno stwierdził, że w umowie kredytowej, którą małżeństwo zawarło z bankiem zastosowane zostały niedozwolone zapisy. Z momentem orzeczenia wyroku z ulgą odetchnęło prawie 500 tys. Polaków.

Musimy jednak zaznaczyć, że wyrok nie działa automatycznie dla wszystkich frankowiczów, ale będzie drogowskazem dla Sędziów prowadzących podobne sprawy. Każda umowa kredytowa, zawarta w obcych walutach, będzie rozpatrywana indywidualnie.

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE?

Obecnie prawie 20% pożyczek hipotecznych jest zaciągniętych właśnie we frankach. Osoby, które wzięły kredyt we frankach płacąc przez lata regularnie raty wciąż mają do spłącenia więcej pieniędzy niż pierwotnie pożyczyły. Stało się tak ze względu na nagły wzrost kursu franka, który zgodnie z zapisami umowy kredytowej powiększył wartość kredytu.

Wyrok TSUE dotyczy umów zawartych w obcych walutach, które zwierają zapis o przeliczaniu złotówek po niejasnym dla konsumenta kursie ustalonym przez banki.

Polskie sądy orzekając wyroki w podobnych sprawach będą musiały uwzględnić orzeczenie Trybunału. W związku z tym jest duża szansa, że większość frankowiczów uwolni się od gigantycznych kredytów. Trzeba jednak pamiętać, że każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie na podstawie pełnej dokumentacji dostarczonej przez kredytobiorcę.

Kredyt we frankach – co na to Sąd?

Sąd w trakcie postępowania będzie ustalał, czy w umowie została zawarta tzw. klauzula abuzywna, czyli taka, która kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób niekorzystny i sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Obecność takiej klauzuli jest podstawą do unieważnienia umowy, ponieważ usunięcie jej zmienia charakter i główny przedmiot umowy.

Polskie prawo nie zezwala na wypełnianie luki powstałej po usunięciu zapisu o indeksacji, a prawo Unii nie stoi na przeszkodzie do unieważniania zawierających ją umów kredytowych.

Wykluczenie tej klauzuli oznacza dla nas, że nie musimy więcej martwić się o to, ile wynosi nasze zadłużenie we frankach. Od tej pory interesować będzie nas tylko kwota kredytu w złotówkach oprocentowana zgodnie z LIBOR-em*.

Obrazowo mówiąc cofniemy się w czasie do dnia, w którym zaciągnęliśmy kredyt we frankach i będziemy mogli przeliczyć ponownie harmonogram spłat. Inaczej mówiąc obliczamy raty tak, jakby kredyt nigdy nie został przewalutowany. Po orzeczeniu wyroku umowa może  dalej obowiązywać, ale tylko wtedy, gdy będzie to prawnie możliwe. Decyzję o anulowaniu lub denominowaniu kredytu Sąd powierzy w ręce kredytobiorców.

Gdy zdecydujesz się anulować umowę, zostaniesz zobowiązany do rozliczenia się z bankiem. Bank zwraca odsetki i prowizje, a kredytobiorca oddaje pożyczoną sumę.

Anulowanie umowy kredytowej może oznaczać konieczność jednorazowego wyłożenia bardzo dużej kwoty, co dla niejednej osoby może okazać się problemem. Upewnij się, że korzystasz ze wsparcia ekspertów w celu dokładnego przeanalizowania swojej sytuacji.

Wyrok TSUE – co dalej?

Aktualnie zaledwie 8-10 tys. frankowiczów, z gigantycznej puli 450 tys. aktywnych kredytów ubiega się swoich praw w sądzie. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt należny do spłaty wynosi prawie dwa razy tyle, co kwota pożyczki, warto podjąć się walki. Zwłaszcza że teraz wyrok TSUE otworzył ścieżkę do łatwiejszego i szybszego odzyskania pieniędzy nielegalnie pobieranych przez banki. Jakie kroki należy podjąć, by uporać się z kredytem we frankach?

  • Pierwszy krok to opinia eksperta i analiza umowy podpisanej z bankiem. Dokładnie obliczymy kwoty nadpłat i nadprogramowego zadłużenia, którego będziesz mógł uniknąć. Ułatwi to podjąć decyzję, które roszczenie będzie korzystniejsze dla Twojej sytuacji – odfranowienie czy unieważnienie.
  • Gdy liczby są już znane możemy podjąć próby ugody z bankiem, prowadząc oficjalne negocjacje przed Sądem. Możliwe jest, że banki już na tym etapie będą chciały pójść na kompromis, co znacznie zaoszczędzi czas i pieniądze. Skutkiem wniesienia sprawy do sądu będzie również przerwanie biegu przedawnienia roszczeń wobec banku.
  • W przypadku odrzucenia ugody przez bank ostatecznym krokiem będzie pozew w Sądzie. Mając na uwadze sztab prawników występujących w obronie banków warto “uzbroić” się w dobrego adwokata, który dopilnuje wszystkich formalności i wyeliminuje ewentualne potknięcia.

Kredyt we frankach – kancelaria adwokacka Kraków

Sprawy dotyczące kredytów we frankach zazwyczaj toczą się w sądach rejonowych odpowiednich do miejscowości, w której zawarta została umowa. Nasza kancelaria adwokacka znajduje się w Krakowie, niedaleko Sądu Rejonowego, co znacznie ułatwia zajmowanie się sprawami naszych klientów.  Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę pod kątem obecności klauzuli abuzywnej, oszacujemy Twoje roszczenia i wniesiemy Twoją sprawę do sądu.

Zadzwoń i sprawdź ile pieniędzy możesz odzyskać>>

Zamknij