Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności – jak je uzyskać?
Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności – jak je uzyskać?
W każdej sytuacji mogą się pojawić okoliczności, które niejako uniemożliwią wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności. Zostałeś skazany na karę pozbawienia wolności? Sprawdź, czy możesz uzyskać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Przepis art. 37 kodeksu karnego wyznacza czasowe granice kary pozbawienia wolności, które wynoszą od 1 miesiąca do 15 lat. Kara pozbawienia wolności zmierza do wyeliminowania przestępcy ze społeczeństwa i ma uniemożliwić mu popełnianie przestępstw. Jednocześnie ukaranie przestępcy ma służyć jako przykład dla innych, by skutecznie odstraszyć od popełniania przestępstw. Kara ma umożliwić zadośćuczynienie, naprawienie wyrządzonego zła oraz skłonić skazanego do zmiany swojej postawy i porzucenie przestępnego stylu życia.
Kiedy sąd musi odroczyć wykonanie kary
Zgodnie z art. 150 kodeksu karnego wykonawczego Sąd dokonuje odroczenia kary pozbawienia wolności w dwóch sytuacjach:
- w wypadku choroby psychicznej,
- innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie tej kary przez skazanego.
Wobec tego choroba psychiczna jest podstawą do obligatoryjnego odroczenia wykonania kary, natomiast inna choroba musi mieć charakter ciężki i powodować sytuację, w której umieszczenie skazanego w zakładzie karnym może zagrażać życiu albo powodować poważne niebezpieczeństwo dla życia. Kwestia udowodnienia istnienia choroby wymaga opinii biegłych z zakresu medycyny.
O odroczeniu wykonania kary można orzec do czasu rozpoczęcia wykonywania kary. W sytuacji gdy wniosek zostanie złożony a skazany doprowadzony do zakładu karnego sprawa zostanie przekazana do sądu penitencjarnego celem oceny jako wniosku w przedmiocie orzeczenia przerwy w wykonywaniu kary.
Nadto w obu wymienionych powyżej sytuacjach odroczenie wykonania kary możliwe jest do czasu ustania przeszkody.
Kiedy sąd może odroczyć wykonanie kary
Z kolei na podstawie art. 151 kodeksu karnego wykonawczego Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności trzech sytuacjach:
- jeżelinatychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki (do jednego roku),
- w przypadku skazania ciężarnej kobiety oraz osoby, która samotnie sprawuje opiekę nad dzieckiem, sąd może odroczyć wykonanie kary na okres 3 lat po urodzeniu dziecka,
- liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów.
Odpowiemy na nie w ciągu 24 godzin! Doskonale rozumiemy, jak skomplikowana może być Twoja sytuacja. Mimo że staramy się kompleksowo wyjaśnić ten temat wiemy, że nie pokryjemy odpowiednio wszystkich możliwych scenariuszy. Twoja sytuacja jest wyjątkowa, a my potraktujemy ją z należytym zaangażowaniem. Wyślij pytanie i sam zdecyduj!
Biorąc pod uwagę powyższe możliwe jest odroczenie wykonania kary w wyjątkowych sytuacjach życiowych, w których realizacja kary pozbawienia wolności jest możliwa, ale może nieść wyjątkowo ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. Zostało to wskazane przez SA w Krakowie w post. z 11.2.2015 r. II AKzw 87/15, KZS 2015, Nr 3 poz.70.
Jednakże za okoliczności takie nie można uznać m.in.:
- choroby osoby najbliższej w sytuacji, gdy może się nią zająć inny członek rodziny,
- trudności w prowadzeniu gospodarstwa rolnego,
- niemożności spłaty zobowiązań kredytowych,
- konieczność uregulowania ważnych spraw zawodowych i osobistych.
Fakultatywne odroczenie wykonania kary z powodu ciąży i rodzicielstwa jest co do zasady możliwe. Warto dodać, iż odroczenie wykonania kary z uwagi na wychowanie dziecka dotyczyć może każdego z rodziców.
Z kolei fakultatywną przesłanką odroczenia kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku jest przekroczenie łącznej liczby miejsc w zakładach karnych lub aresztach śledczych przez liczbę w nich osadzonych. Przesłanka ta nie dotyczy surowszych kar, przestępstw z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, skazanym określonym w art. 64 §1 lub 2 lub art. 65 Kodeksu karnego, a także skazanym za przestępstwa określone w art. 197-203 Kodeksu karnego popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Wniosek o odroczenie wykonania kary
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności kieruje się do Sądu, który orzekał w sprawie w pierwszej instancji. W sytuacji gdy skazany otrzymał wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym w celu wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności należy także złożyć wniosek o wstrzymanie czynności zmierzających do osadzenia osoby skazanej do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Wniosek podlega opłacie (art. 15ust.1 pkt.1 opłSpKarneU). Opłatę uiszcza się wraz ze złożeniem wniosku.
Jak uzyskać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności?
Przede wszystkim należy rozważyć czy w konkretnym stanie faktycznym mają zastosowanie przesłanki odroczenia kary pozbawienia wolności. Jeżeli są one spełnione trzeba sporządzić wniosek o odroczenie wykonania kary. Warto w tym celu zwrócić się do profesjonalisty – adwokata, który będzie wiedział jak przygotować wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, co zwiększy Twoje szanse na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.