Skip to content

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe to specjalizacja adwokatów w Kancelarii Lexay. Kompleksowo obsługujemy sprawy spadkowe na terenie Krakowa, ale również dla klientów mieszkających za granicą.

Co oferujemy?

Prowadzimy sprawy z zakresu dziedziczenia testamentowego oraz ustawowego
Prawo do zachowku
Dział spadku - polubowny i sądowy
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku

Dopilnujemy wszystkich formalności i przyśpieszymy proces spadkowy.

Prawo spadkowe Kraków

Polskie prawo reguluje wszystkie czynniki związane z dziedziczeniem za pomocą zapisów kodeksu cywilnego. W przypadku gdy zmarły pozostawia majątek w postaci nieruchomości lub innych własności, ważne jest, aby uzyskać sądowe potwierdzenie nabycia spadku. Pomaga ono również w sytuacjach, w których musimy udowodnić swoje prawo do własności, na przykład w banku, wypłacając pieniądze z rachunku spadkodawcy, lub przenosząc te prawa na siebie, na przykład przerejestrowując samochód.

W celu udowodnienia swoich praw do spadku nie wystarczy okazanie testamentu. Należy uzyskać dokument stwierdzający nabycie praw do majątku spadkodawcy.

Prawo spadkowe Kraków

Dobry adwokat od spadków.

Adwokat od spadków

Służymy pomocą i specjalistyczną poradą. Zanim jednak zdecydujesz się na kontakt z adwokatem polecamy zgromadzić istotne informacje i dokumenty.

Podstawowe pytania, na które należy przygotować odpowiedzi to data śmierci spadkodawcy i czy minęło od niej 6 miesięcy? Czy mamy świadomość, jaki majątek pozostawił po sobie zmarły? Czy będą to nieruchomości, lokaty czy może długi? Kto jest spadkobiercą ustawowym i czy istnieje możliwość ugody?

Każda informacja będzie cenna dla adwokata.

Co trzeba zrobić, żeby uregulować sprawy spadkowe w przypadku śmierci bliskiej osoby? Jak napisać wniosek o dział spadku? Jak uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku? Kto może złożyć wniosek o podział spadku? Jak uiszczać opłaty sądowe?

Zobacz wpisy z kategorii: Spadek i dziedziczenie

Postępowanie spadkowe – Kraków

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu będzie miał do czynienia ze sprawą spadkową, dlatego warto wiedzieć jakich formalności trzeba dopilnować. Należy pamiętać, że otrzymanie spadku nie zawsze oznacza dla obdarowanego powiększenie majątku. Aby mieć pewność, że nie dostaniemy wezwania do zapłaty nie naszych długów, warto odrzucić spadek lub upewnić się, że nie zostaliśmy uwzględnieni w testamencie, za pomocą sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą składać nie tylko osoby spokrewnione, ale również osoby uprawnione do zachowku i wierzyciele.

Postępowanie spadkowe – kiedy jest konieczne?

  • Sądowe potwierdzenie nabycia spadku, konieczne w przypadku udowodnienia swojego prawa do własności.
  • Sądowy podział majątku, w przypadku braku testamentu.
  • Ustalenie kręgu osób uprawnionych do spadku.
  • Uznanie jednego (lub więcej) spadkobierców za niegodnych

Postępowanie spadkowe – wniosek

Wnioski w sprawach spadkowych rozpatruje Sąd Rejonowy zgodny z ostatnim miejscem zamieszkania osoby zmarłej. W przypadku gdy spadkodawca nie mieszkał w Polsce, należy wybrać miejscowość, w której położony jest majątek spadkowy.

Wniosek powinien zawierać:

  • pełne dane wnioskodawcy oraz uczestników postępowania (potencjalnych spadkobierców);
  • dane spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz jego ostatnie miejsce stałego zamieszkania;
  • akt zgonu oraz inne akty stanu cywilnego wskazujące na pokrewieństwo ze zmarłym osób wskazanych we wniosku jako spadkobierców (odpis skrócony aktu urodzenia, odpis skrócony aktu małżeństwa).

Ważne jest pilnowanie terminów przewidzianych w ustawie, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów. Nasza kancelaria adwokacka prowadzi sprawy spadkowe z najwyższą starannością.

Rozmowa z adwokatem

to pierwszy krok do zmiany na lepsze.

Nie odkładaj jej na jutro. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia i skontaktuj się jeszcze dziś lub zostaw numer – oddzwonimy!

Wolisz napisać wiadomość? Wyślij e-mail.