Procedury sądowe w przypadku przemocy domowej: jak chronić ofiary i ścigać sprawców?
Przemoc domowa jest poważnym problemem społecznym. Dotyka on wiele rodzin: tylko w 2020 roku odnotowano 48 tysięcy przestępstw związanych z przemocą domową. Ofiary tego przestępstwa mogą nie wiedzieć, jakie środki ochrony przewidują dla nich regulacje prawne oraz co grozi potencjalnym sprawcom.
Niebieska karta
Obowiązujące prawo przewiduje procedurę „Niebieskiej karty” w przypadku przemocy domowej. Jest to dokument służący dla udokumentowania faktów przemocy w rodzinie oraz możliwości kontynuacji popełnienia tego przestępstwa w przyszłości.
Niebieską kartę może założyć:
- funkcjonariusz Policji;
- pracownik socjalny;
- pracownik oświaty;
- członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Pracownicy wspomnianych służb mogą założyć taką kartę, jeśli zajdzie u nich podejrzenie stosowania przemocy lub w wyniku zgłoszenia znęcania się dokonanego przez świadka. Omawiany dokument może służyć jako dowód, jeśli sprawa trafi do sądu.
Pracownik, który wypełnił kartę przekazuje ją do Zespołu Interdyscyplinarnego. Taki zespół funkcjonuje w każdej gminie. Członkami takiego zespołu zazwyczaj są:
- pracownik socjalny;
- dzielnicowy;
- pracownik szkoły, w której uczy się dziecko;
- psycholog;
- lekarz;
- przedstawiciel gminnej komisji alkoholowej.
Po przeprowadzeniu spotkania z ofiarą i sprawcą przemocy domowej zespół stwarza indywidualny plan pomocy mający na celu zaprzestanie dalszego stosowania przemocy. Taki plan może przewidywać konsultacje psychologiczne z ofiarą, prace socjalne, udział w grupie wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Jeśli ofiarą jest dziecko, jest mu udzielana pomoc psychologiczna i pedagogiczna.
Plan przewiduje także szereg działań względem sprawcy. Zespół może wystąpić do Prokuratury o zastosowanie szeregu środków zapobiegawczych:
- dozór policji;
- tymczasowe aresztowanie;
- nakaz opuszczenia lokalu zamieszkiwanego wspólnie z ofiarą;
- zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Środki wymienione w pkt 3 i 4 może wydać nie tylko prokurator, ale także policjant podczas interwencji. Są one natychmiast wykonalne i obowiązują przez maksymalnie 14 dni od momentu wydania, jednak na wniosek osoby pokrzywdzonej mogą zostać przedłużone przez sąd.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej, sąd może zobowiązać sprawców przemocy domowej do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych i psychologiczno-terapeutycznych. Te zabiegi mają na celu powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym jej stosowaniem oraz rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy. Są one realizowane w formie spotkań indywidualnych lub grupowych i prowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie: psychologów, pedagogów, psychoterapeutów. Osoba, która otrzymała skierowanie do uczestnictwa w omawianych programie, ma obowiązek ukończenia takiego kursu.
Jeśli sprawca posiada broń palną, wszczęcie procedury „niebieskiej karty” może być podstawą do cofnięcia zezwolenia i odebrania broni.
Zakończenie procedury „niebieskiej karty” następuje z powodu ustania przemocy i przekonania zespołu, że przemoc w przyszłości się nie powtórzy. Na życzenie pokrzywdzonego po zakończeniu procedury przedstawiciele instytucji mogą dalej pracować z nim i bliskimi.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Specjalistyczne ośrodki
W przypadku, gdy środki przewidziane przez „niebieską kartę” mogą okazać się niewystarczające, są przewidziane inne regulacje mające na celu ochronę ofiar. Wśród nich można wymienić:
- zakaz kontaktowania się i zbliżania się do ofiary;
- uniemożliwienie osobie stosującej przemoc korzystania ze wspólnego mieszkania;
- zapewnienie schronienia w specjalistycznym ośrodku;
- bezpłatne badanie lekarskie oraz wydanie odpowiedniego zaświadczenia;
- pomoc w uzyskaniu nowego mieszkania, jeśli lokal należy do sprawcy.
We wspomnianym ośrodku są zapewnione wszystkie niezbędne warunki bytowe oraz ochronne, jest możliwość uczestnictwa w programach psychologiczno-terapeutycznych, można także uzyskać pomoc prawną i lekarską. Ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej chronią pokrzywdzonych od kontaktów ze sprawcą. Przebywanie w takim ośrodku jest bezpłatne.
Odpowiedzialność karna sprawcy
Jeżeli dotyka Cię przemocą fizyczną bądź psychiczną, Ciebie bądź Twoje dzieci, warto rozważyć możliwość złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Pamiętaj, sprawca nie jest bezkarny to tylko jego błędne przeświadczenie! Złożenie zawiadomienie o możliwości popełnia przestępstwa to krok do Twojej wolności, życia bez przemocy.
Zgodnie z art. 207 Kodeksu karnego, znęcanie się jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Oprócz tego, ustawodawca przewiduje szereg surowszych kar w przypadkach:
- jeśli ofiarą jest osoba nieporadna ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat;
- jeśli sprawca znęca się ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawcy grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności;
- jeśli w wyniku działania sprawcy ofiara targnęła się na własne życie, sprawcy grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Masz kontakt z przemocą, nie wiesz co zrobić, paraliżuje się strach? Skontaktuj się z Naszą Kancelarią, profesjonalny pełnomocnik pomoże znaleźć skuteczne rozwiązanie. Pamiętaj, życie bez przemocy jest możliwe i warto o nie zawalczyć.