Sprzeciw od nakazu zapłaty
Sprzeciw od nakazu zapłaty
Obowiązujące w Polsce prawo uwzględnia różne sposoby dochodzenia roszczeń. Zalicza się do nich między innymi postępowanie upominawcze, które charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest dużo szybsze niż inne rozwiązania. Mimo to osoba, która otrzyma nakaz zapłaty ma dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie? Jak złożyć go, aby sąd uznał to za skuteczne?
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może zostać wydany w sprawach:
- gospodarczych;
- cywilnych;
- dotyczących prawa pracy.
Zdarza się, że to właśnie doręczony nakaz zapłaty jest dla pozwanego informacją, że toczyło się względem niego odpowiednie postępowanie. Od otrzymania nakazu pozwany ma dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu. Co ważne, dokument ten należy złożyć w sądzie, który wydał nakaz. UWAGA: złożenie sprzeciwy w innym sądzie skutkować będzie uznaniem go za nieważny. Podobnie będzie wówczas, gdy trafi on do sądu po upływie ustawowego terminu.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Co powinien zawierać sprzeciw od nakazu zapłaty?
Sporządzając sprzeciw od nakazu zapłaty, należy pamiętać, że dokument ten musi zawierać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim trzeba zamieścić w nim dane sądu, do którego jest kierowany, a także sygnaturę sprawy. Należy określić, czy sprzeciwiamy się nakazowi jedynie w pewnej jego części, czy też nie zgadzamy się z całością. Oczywiście swoje stanowisko trzeba poprzeć dowodami.
Aby mieć pewność, że sprzeciw od nakazu zapłaty spełnia wszystkie wymogi formalne, warto pokusić się o skorzystanie z usług kancelarii prawnej. Doświadczony adwokat sporządzi sprzeciw, dbając o to, aby dokument ten zawierał wszystkie wymagane elementy. Zatroszczy się też o uzasadnienie sprzeciwu, które będzie akceptowane przez sąd.
Warto pamiętać, że wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest bardzo ważne. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, to wydany nakaz przestaje obowiązywać. Oznacza to, że pozwany nie musi na ten moment nic płacić. Obowiązkiem sędziego jest w takim przypadku wyznaczenie terminu rozprawy i zajęcie się sprawą. Strony – zarówno powód, jak i pozwany – zostają powiadomione o terminie rozprawy. Jest to szansa na rozpatrzenie sprawy, a także dowodów, na które powołujemy się w sprzeciwie. Może stać się tak, że dług zostanie całkowicie umorzony, sąd może również zdecydować o jego zmniejszeniu.
Jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o terminie na złożenie sprzeciwu. Jak już wspomnieliśmy, polskie prawo zakreśla termin dwóch tygodni. Sprzeciw od nakazu zapłaty będzie więc uznany przez sąd, jeśli trafi do niego przed upływem czternastu dni. Sprzeciw kierujemy do sądu, który wydał stosowne postanowienie. Możemy go wysłać pocztą, pamiętając o tym, aby zrobić to odpowiednio wcześnie bądź dostarczyć samodzielnie.
Postępowanie upominawcze z założenia jest szybkie i proste. Nie oznacza to jednak, że osoby, co do których ktoś wystąpi z jakimś roszczeniem nie są chronione. Sprzeciw od nakazu zapłaty to sposób na to, aby dochodzić swoich praw.
Czy uważasz ten artykuł za przydatny?
Na blogu Kancelarii staramy się poruszać tematy, z którymi najczęściej zgłaszają się do nas klienci. Sprawdż, jak możemy pomóc w Twojej sprawie.