Upadłość konsumencka, a alimenty
Upadłość konsumencka, a alimenty
Upadłość konsumencka to pojęcie, które powinno być znane osobom decydującym się na zaciąganie kredytów. Jeśli posiada się trudność ze spłatą zobowiązań, rozwiązaniem okazuje się być właśnie upadłość konsumencka. Czy jej ogłoszenie wpływa w jakiś sposób na długi alimentacyjne?
Upadłość konsumencka adresowana jest wyłącznie do osób prywatnych, które nie mają własnej firmy. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają możliwości skorzystania z ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jest to rozwiązanie dla osób niewypłacalnych, w przypadku których zaległości w zakresie zobowiązań ciągną się od przynajmniej trzech miesięcy. Upadłość konsumencka ma za zadanie oddłużyć osobę, której dotyczy. W związku z tym może przyjąć formę umorzenie długów (w całości bądź części) lub zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
Początkowo upadłość konsumencka mogła być ogłaszana wyłącznie w przypadku tych osób, które do zadłużenia nie doprowadziły umyślnie bądź wskutek niedbalstwa. Wprowadzone w ostatnim czasie zmiany sprawiły, że zasada ta się zmieniła. Jeśli więc do niewypłacalności doszło na skutek nierozsądnego zaciągania kolejnych kredytów, również można ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Zobacz również:

Czy upadłość konsumencka obejmuje długi alimentacyjne?
Obowiązek alimentacyjny wynika z artykułu 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Polega on na zobowiązaniu do dostarczaniu środków na utrzymanie, a także – jeśli taka jest potrzeba – wychowanie.
W zdecydowanej większości przypadków alimenty zasądzane są na niepełnoletnie dzieci. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące w Polsce prawo dopuszcza zasądzenie alimentów również na byłego małżonka. Wielu dłużników liczy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z umorzeniem również długów alimentacyjnych. Tymczasem okazuje się, że upadłość konsumencka nic w tej kwestii nie zmienia.
Ciekawy jest fakt, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zobowiązań wynikających z renty wypłacanej z tytułu odszkodowania za spowodowanie choroby, kalectwa, niezdolności do pracy, a także śmierci. Również zobowiązanie przez sąd do naprawienia szkody bądź zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie ulega umorzeniu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Podobnie sytuacja ma się w przypadku świadczenia pieniężnego, które sąd orzekł jako środek karny bądź środek, który ma związek z poddaniem sprawcy przestępstwa próbie.
Doskonale rozumiemy, jak skomplikowana może być Twoja sytuacja. Mimo że staramy się kompleksowo wyjaśnić ten temat wiemy, że nie pokryjemy odpowiednio wszystkich możliwych scenariuszy. Twoja sytuacja jest wyjątkowa, a my potraktujemy ją z należytym zaangażowaniem. Wyślij pytanie i sam zdecyduj!
Zaległe alimenty a upadłość konsumencka
Tutaj sprawa nie jest już tak prosta dla osoby pobierającej alimenty. Jeśli dojdzie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie ma już możliwości dochodzenie zaległych alimentów poprzez postępowanie egzekucyjne. Rozwiązaniem jest zgłoszenie kwoty zaległości syndykowi. Wiąże się to z koniecznością wystosowania określonego pisma.
W przypadku, kiedy wierzycielem jest niepełnoletnie dziecko, zgłoszenia dokonuje osoba będąca jego przedstawicielem ustawowym. Po zgłoszeniu zaległe alimenty są umieszczane na liście wierzytelności.
Bieżące alimenty i kolejność zaspokajania wierzycieli
Najwięcej wątpliwości wśród wierzycieli budzi kwestia bieżących alimentów. Co się dzieje, Jeśli osoba, na której ciążył obowiązek związany z ich płaceniem ogłosiła upadłość konsumencką?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie znosi obowiązku alimentacyjnego.
Pojawia się jednak kilka istotnych zmian.
Przede wszystkim po ogłoszeniu upadłości alimentów nie płaci już bezpośrednio osoba do nich zobowiązana, ale syndyk.
Procedura taka wprowadzana jest po to, aby uprawniony nie musiał obawiać się, że alimenty przestaną być regulowane. Syndyk dochowuje ustalonych terminów.
UWAGA: alimenty mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o zaspokojenie. Oznacza to, że opłacane są w pierwszej kolejności przed innymi należnościami. Tyczy się to również alimentów zaległych.
Wpływ na wypłatę alimentów przez syndyka ma jednak to, jak zasobna jest masa upadłościowa. Jeśli okaże się, że fundusze masy upadłościowej są niewystarczające, zawsze istnieje ryzyko tego, że alimenty nie będą mogły być wypłacone.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Wraz jednak, z tym że do masy upadłościowej będą napływały kolejne kwoty, alimenty będą regulowane.
I tu znowu pojawia się pewien kruczek: wprawdzie alimenty mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami (to już powiedzieliśmy), to najpierw zostaną uregulowane zaległości związane z kosztami postępowania upadłościowego.
Alimenty regulowane są również jedynie do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Powyżej tej sumy nie będą wypłacane. Taki krok to ukłon w stronę wierzycieli niealimentacyjnych. Chodzi o to, aby obowiązujące prawo chroniło również ich interesy.
Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które dla wielu osób jest jedyną szansą na wyjście z długów. Wbrew obiegowej opinii ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie znosi obowiązku alimentacyjnego. Polskie prawo stoi na straży osób, którym sąd przyznał alimenty. Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka nieco w tej kwestii zmienia. W naszym artykule wskazaliśmy najważniejsze kwestie z tym związane.
Czy uważasz ten artykuł za przydatny?
Na blogu Kancelarii staramy się poruszać tematy, z którymi najczęściej zgłaszają się do nas klienci. Sprawdż, jak możemy pomóc w Twojej sprawie.