Upadłość konsumencka kto może skorzystać?
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, które adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a które stały się niewypłacalne. Upadłość konsumencka stanowi rozwiązanie, które umożliwia zgodnie z przepisami prawa upadłościowego oddłużenie gospodarstwa domowego.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to inaczej upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, adresowana jest do osób fizycznych, czyli do każdego człowieka posiadającego zdolność prawną. Upadłość konsumencką może złożyć każda osoba fizyczna, która nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia. Upadłość konsumencką mogą ogłosić również osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, a także osoby ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo. W imieniu takich osób wniosek o ogłoszenie upadłości składa przedstawiciel ustawowy lub opiekun.
Prawo do upadłości konsumenckiej mają osoby niebędące:
- Wspólnikami spółek jawnych i partnerskich
- Osobami fizycznymi prowadzącymi na własny rachunek działalność zawodową
- Przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek
- Komplementariuszami w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych
- Komandytariuszami i akcjonariuszami w spółkach komandytowo-akcyjnych, którzy odpowiadają jak komplementariusze
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku, które składa się na specjalnym formularzu udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych.
We wniosku należy wskazać przede wszystkim dane osobowe, które umożliwią identyfikację wnioskodawcy. Należy również podać informacje dotyczące posiadanych aktywów, na który składa się zarówno majątek osobisty, jak i majątek wspólny małżonków. Jest to forma wykazu składników majątku, wraz z ich wyceną i miejscem położenia. Kolejnym istotnym elementem wniosku jest informacja o pasywach wnioskodawcy, na którą składa się:
- Lista wierzycieli
- Lista wierzytelności, w tym wierzytelności niewymagalnych, tytułów wykonawczych
- Listę wierzytelności spornych
- Listę zabezpieczeń na majątku wnioskodawcy – zastawów i hipotek
We wniosku należy również wskazać informację o czynnościach prawnych dokonanych w ciągu ostatnich 12-tu miesiącach przez dłużnika, których przedmiotem były nieruchomości, akcje oraz udziały w spółkach i rzeczy ruchome, których wartość przekracza 10 tys. zł.
Wnioskodawca musi również wskazać okoliczności, które uprawdopodabniają zasadność składanego wniosku. Wnioskodawca ma za zadanie przedstawienie historii, w której wyjaśni z jakich powodów popadł w zadłużenie, a przede wszystkim należy wskazać kiedy i dlaczego doszło do jego niewypłacalności.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Jak wygląda procedura upadłościowa?
Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć zgodnie z miejscem swojego zamieszkania do sądu rejonowego do wydziału gospodarczego. Sąd wydając postanowienie może orzec o:
- Ogłoszeniu upadłości danej osoby
- Oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości
W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczyna się właściwe postępowanie upadłościowe. Po ogłoszeniu upadłości dłużnik zostaje uwolniony od całego zadłużenia. Czynności względem majątku dłużnika rozpoczyna syndyk, który zajmuje się zarówno likwidacją majątku dłużnika. Kiedy majątek dłużnika zostanie już zlikwidowany, syndyk ustala plan spłaty wierzycieli wedle, którego upadły dokonuje comiesięcznych wpłat na rzecz swoich wierzycieli. Po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli, zobowiązania, które nie zostały zaspokojone wyniku podziału planu podziału powstałego na skutek sprzedaży majątku upadłego a także w wyniku realizacji planu spłaty wierzycieli, zostają umorzone.
Jeżeli popadłeś w spirale zadłużenia i to spędza Ci sen z powiek skontaktuj się z naszą Kancelarią. Nasi eksperci to adwokaci, którzy pomogą Ci wrócić do dawnego życia, jednak pierwszy krok musisz wykonać Ty kontaktując się z naszą Kancelarią pod numerem telefonu +48 501-177-089.
Czy uważasz ten artykuł za przydatny?
Na blogu Kancelarii staramy się poruszać tematy, z którymi najczęściej zgłaszają się do nas klienci. Sprawdż, jak możemy pomóc w Twojej sprawie.