Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa – przewodnik dla małych firm
Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa – przewodnik dla małych firm
Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub właścicielem małej firmy przetrwanie kryzysu związanego z koronawirusem może okazać się wyjątkowo trudne. Czy rząd przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa? Co z małymi firmami, które właśnie zaczynały kwitnąć, a skrzydła zostały im podcięte tak nagle?
Koronawirus sieje spustoszenie, z jakim dawno nie mieliśmy do czynienia. Rządy największych gospodarek na świecie w ciągu ostatnich dni, starając się poprawić sytuacje w swoich krajach, podejmują działania mające na celu ochronę firm i przedsiębiorców. Nie da się jednak ukryć, że efekty licznych restrykcji i zakazów wprowadzanych, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa prędzej czy później odbiją się na każdym polaku i jego kieszeni.
- Jakie wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa przewiduje rząd
- Jak działać zgodnie z prawem i ratować swoją firmę
- Co zrobić jeśli koronawirus zrujnował Twoją firmę
13 marca 2020 roku rząd polski wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, spowodowanego rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19. W związku z tym granice Polski zostały zamknięte dla obcokrajowców, a wszystkie loty zostały wstrzymane. Zamknięto szkoły i uczelnie, a rodzice dzieci do 8 roku życia zostali upoważnieni do dodatkowych dni wolnych od pracy w ramach opieki. Obywatele pozostający w kraju zostali również wezwani do pozostania w domu, a zdecydowana część pracy biurowej odbywa się w domu.
Ogólnopolski apel do pozostania w domu wręcz sparaliżował polską gospodarkę. W wielu branżach prowadzenie działalności zostało uniemożliwione, co jednocześnie wpłynęło na to, że miliony polaków zostało pozbawionych pracy dosłownie z dnia na dzień. Z wyżej wymienionych powodów prawdopodobnie wzrośnie też liczba postępowań restrukturyzacyjnych lub upadłościowych.
Jakie wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa przewiduje rząd?
Tzw. tarcza antykryzysowa została przyjęta przez sejm w nocy z 27 na 28 marca. Specustawa ma na celu wspomóc polską gospodarkę w czasach kryzysu spowodowanego koronawirusem. Całość opiera się na pięciu głównych założeniach – utrzymanie miejsc pracy, wsparcie dla przedsiębiorców, dofinansowanie służby zdrowia, oraz wzmocnienie inwestycji publicznych i systemu finansowego.
Ponadto tarcza antykryzysowa ma na celu również ochronę konsumentów przed nagłym wzrostem cen niektórych produktów.
Zobacz też: Tarcza antykryzysowa posumowana przez adwokata
Jak działać zgodnie z prawem i ratować swoją firmę
Nie da się ukryć, że w niektórych branżach (zwłaszcza rozrywkowa, turystyczna czy gastronomiczna) wsparcie przedsiębiorcy w czasie koronawirusa, jakie przewiduje rząd, będzie niewystarczające. Aby uniknąć bankructwa i upadłości firmy, przedsiębiorca może zdecydować się na przeprowadzenie restrukturyzacji.
Restrukturyzacja, jako wsparcie dla przedsiębiorców w czasie koronawirusa
Restrukturyzacja to ogół działań podjętych w celu ochrony interesów społecznych i indywidualnych przedsiębiorstwa. Wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne zgłasza się w celu uniknięcia konieczności ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Rozpoczęcie procesu restrukturyzacji zabezpiecza firmę przed wierzycielami oraz daje jej możliwość dalszego funkcjonowania.
Postępowanie restrukturyzacyjne udostępnia przedsiębiorcy wiele procedur naprawczo-oddłużeniowych. Korzystając ze wsparcia doświadczonych adwokatów ma on szansę wypracować nowe rozwiązania, które pomogą rozwiązać problem niewypłacalności firmy.
Restrukturyzacja – przykłady działań
- rozwiązanie rezerw,
- zmniejszenie kosztów stałych, np. poprzez zmniejszenie zatrudnienia,
- skupienie się na podstawowej, kluczowej działalności, bądź doskonalenie sfery zarządzania ryzykiem,
- zmiana formy organizacyjno-prawnej,
- optymalizacja polityki finansowej,
- zmiana kierunku produkcji, asortymentu lub sprzedaży
- eliminacja najmniej zyskownych wyrobów,
- likwidacja zbędnego majątku
Na chwilę obecną trudno ocenić dalszy rozwój sytuacji, jednakże prognozy nie są optymistyczne. Wykorzystując narzędzie prawne, jakim jest postępowanie restrukturyzacyjne można działać już teraz, nie czekając na programy pomocowe rządu. Postępowania restrukturyzacyjne dają ochronę na trudne czasy i pomagają utrzymać firmę do czasu odbicia gospodarczego, a ich niewątpliwą zaletą jest zabezpieczenie przed postępowaniami egzekucyjnymi oraz m.in. możliwość redukcji i rozłożenia na raty zadłużenia.
Odpowiemy na nie w ciągu 24 godzin! Doskonale rozumiemy, jak skomplikowana może być Twoja sytuacja. Mimo że staramy się kompleksowo wyjaśnić ten temat wiemy, że nie pokryjemy odpowiednio wszystkich możliwych scenariuszy. Twoja sytuacja jest wyjątkowa, a my potraktujemy ją z należytym zaangażowaniem. Wyślij pytanie i sam zdecyduj!
Co zrobić jeśli koronawirus zrujnował Twoją firmę
Największe problemy będą miały firmy, które już wcześniej borykały się z problemami finansowymi, a koronawirus tylko pogorszył ten stan. W dobie pandemii przepisy zmieniają się z dnia na dzień, jednak nie ma żadnych planów, co do wstrzymania wniosków o upadłość z powodu koronawirusa.
Takie rozwiązanie umożliwiłoby niektórym przedsiębiorstwom przetrwać czas kryzysu bez konieczności wszczynania postępowania upadłościowego. Mogłyby one samodzielnie postarać się przywrócić płynność finansową po zakończeniu pandemii.
Jedna niezapłacona faktura nie powinna być przesłanką do złożenia takiego wniosku, ale bardziej złożona sytuacja może wymagać konsultacji prawnej.
Zobacz też:Upadłość firmy – co musisz wiedzieć, zanim ogłosisz bankructwo
Koronawirus: zmiany w upadłości osób fizycznych
24 marca weszła w życie nowa regulacja dzięki, której ogłoszenie upadłości osób fizycznych ma być prostsze i szybsze. Drobni przedsiębiorcy mogą teraz ogłosić upadłość na takich zasadach, jak osoba fizyczna, a nie tak jak do tej pory, jak spółki prawa handlowego.
Główne zmiany, jakie weszły w życie wraz z nowelizacją ustawy Prawo upadłościowe:
- Brak dochodzenia przyczyn niewypłacalności przy otwarciu postępowania
- Umożliwienie porozumienia z wierzycielami bez konieczności składania wniosku o upadłość
- Przedsiębiorcy zostali objęci ochroną przed bezdomnością, która polega na zapewnieniu opłaty czynszu przez 2 lata od ogłoszenia updałosci
- Uproszczenie procedur do minimum