Co robić, gdy były mąż nie płaci alimentów na żonę?
Co robić, gdy były mąż nie płaci alimentów na żonę?
Alimenty mogą zostać zasądzone nie tylko na dzieci, ale również na żonę. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Niestety, były już małżonek nie zawsze godzi się z decyzją sądu. W związku z tym – mimo prawomocnego orzeczenia – nie reguluje należności. Co robić, kiedy były mąż nie płaci alimentów zasądzonych na żonę?
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Jak długo płaci się alimenty na byłą żonę?
Czas, przez jaki były małżonek może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na byłą żonę co do zasady wynosi pięć lat od dnia, w którym wyrok rozwodowy się uprawomocnił. Dzieje się tak jednak wówczas, gdy do płacenia alimentów zostaje zobowiązany małżonek, który nie jest wyłącznie winny rozpadu pożycia. Warto pamiętać, że w sytuacji wyjątkowych okoliczności sąd może zdecydować o wydłużeniu tego okresu. Aby jednak tak się stało, osoba uprawniona do alimentów musi złożyć we właściwym sądzie odpowiedni wniosek.
Podstawą do wydłużenia okresu trwania obowiązku alimentacyjnego może być:
- przejście na emeryturę;
- poważna choroba;
- starzenie się.
Również poważny wypadek pozostawiający po sobie jakieś konsekwencje może być podstawą do przedłużenia okresu, przez jaki były małżonek zobowiązany jest do płacenia alimentów.
Były małżonek nie musi dłużej płacić alimentów na byłą żonę, jeśli ta zawrze nowy związek małżeński. Kiedy natomiast były mąż wstąpi w nowy związek małżeński, ustanie obowiązku wypłacania alimentów na żonę nie jest automatyczne. Jest to jednak argument, który na ogół podnoszony jest w sądzie i na ogół pozwala przynajmniej na zmniejszenie wysokości alimentów.
Doskonale rozumiemy, jak skomplikowana może być Twoja sytuacja. Mimo że staramy się kompleksowo wyjaśnić ten temat wiemy, że nie pokryjemy odpowiednio wszystkich możliwych scenariuszy. Twoja sytuacja jest wyjątkowa, a my potraktujemy ją z należytym zaangażowaniem. Wyślij pytanie i sam zdecyduj!
Warto podkreślić, że obowiązek alimentacyjny ma miejsce nie tylko w przypadku rozwodu, ale również wówczas, gdy stwierdzono nieważność małżeństwa. Wiele osób jest przekonanych, że separacja nie wiąże się z obowiązkiem alimentacyjnym. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Również w przypadku prawomocnie orzeczonej separacji małżonek może zostać zobowiązany do dostarczania żonie środków do życia. Różnica polega na tym, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa po pięciu latach od uprawomocnienia się wyroku. W przypadku separacji konieczność płacenia alimentów ma charakter bezterminowy.
Jak wyegzekwować terminowe wpłaty alimentów?
Nawet prawomocny wyrok sądu nie potrafi wielu byłych mężów skłonić do tego, aby regulować alimenty w terminie. Co więcej, nie brakuje wśród nich takich, którzy nie płacą ich w ogóle. Na szczęście prawo stoi na straży kobiety i pozwala na wyegzekwowanie terminowych wpłat.
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście próba porozumienia. Warto spróbować spotkać się z byłym małżonkiem i wskazać, z jakiego powodu zależy nam na terminowej płatności. Być może określony przez sąd termin ma na przykład związek z opłatami za wynajem mieszkania, które należy regulować w terminie.
Jeśli jednak takie próby polubownego załatwienia sprawy nic nie załatwią, pozostaje egzekucja z tytułu opóźnień.
Tyczy się ona odsetek, które powstają w momencie, kiedy alimenty nie są regulowane w terminie. Warto jednak sprawdzić, czy sędzia w wyroku zawarł informację o ewentualnych odsetkach. Na ogół jest to procedura standardowa.
Co robić, gdy były mąż nie płaci alimentów na żonę?
Opóźnienia w terminie płatności alimentów na byłą żonę to jeszcze nie tak wielki problem. Zdecydowanie gorzej jest wówczas, gdy były mąż w ogóle nie reguluje należności.
W tym przypadku możliwości dochodzenia swoich praw jest zdecydowanie więcej.
Przede wszystkim warto skierować swoje kroki do komornika. Ważne jest jednak, aby przedstawić mu wyrok sądu wraz z klauzulą wykonalności. To właśnie ten dokument jest dla komornika podstawą do wdrożenia czynności zmierzających do egzekucji zadłużenia.
Były małżonek, który nie płaci alimentów musi liczyć się również z odpowiedzialnością karną.
Czy uważasz ten artykuł za przydatny?
Na blogu Kancelarii staramy się poruszać tematy, z którymi najczęściej zgłaszają się do nas klienci. Sprawdż, jak możemy pomóc w Twojej sprawie.
Kodeks karny jasno mówi, że uchylanie się od płacenia alimentów może wiązać się z karą:
- grzywny;
- ograniczenia wolności;
- pozbawienia wolności do dwóch lat.
Procedura ta zostanie jednak wszczęta dopiero wówczas, gdy była żona bądź jej przedstawiciel prawny złoży stosowny wniosek o ściganie. Kwestie przestępstwa niealimentacji reguluje artykuł 209 Kodeksu karnego.
Trzeba jednak pamiętać, że o przestępstwie mówimy dopiero wówczas, gdy zaległość będzie wynosiła przynajmniej wartość trzech świadczeń okresowych albo wynosić będzie minimum trzy miesiące.
W grę wchodzą również sankcje administracyjne, które stosować może wójt, burmistrz oraz prezydent miasta. Sięgnąć można po nie jednak dopiero wówczas, gdy odbędzie się postępowanie w sądzie cywilnym, a próby wyegzekwowania należności nie przyniosła skutku.
Zobacz też:
Sankcje administracyjne to między innymi:
- przekazanie danych dłużnika, a także informacji o wysokości zadłużenia do biura informacji gospodarczej;
- zobowiązanie dłużnika – o ile nie pracuje – do rejestracji w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna;
- zobowiązanie dłużnika do podjęcia pracy, jaką zaproponuje Urząd Pracy.
Sankcją, która dla wielu jest najbardziej dotkliwa jest zatrzymanie prawa jazdy.
Alimenty na żonę wcale nie są rzadkością. Warto pamiętać, że obowiązujące w Polsce prawo pozwala byłej żonie ubiegać się o alimenty od byłego partnera, a w przypadku braku regulowania należności ich dochodzenie.
Jeśli potrzebujesz porady lub pomocy w egzekucji alimentów od byłego męża, zachęcamy do kontaktu z wyspecjalizowanym adwokatem rodzinnym w kancelarii Lexay. Skontaktuj się bezpośrednio pod numerem +48 690 353 069 lub wyślij wiadomość na kancelaria@lexay.pl