Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Aby podjęte było postępowanie karne, wymagane jest uprzednie uzasadnione podejrzenie o popełnienie przestępstwa. W zależności od okoliczności inicjatorem może być tu organ ścigania bądź dowolna osoba, która miała kontakt z danym przestępstwem, najczęściej sama osoba pokrzywdzona. Przekazanie informacji na ten temat do organów ścigania określa się, jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zazwyczaj przekazywane jest ono do prokuratora lub policji, skąd inicjowane są następne kroki. Z racji, że cały ten proces może wydać się dość skomplikowany dla przeciętnej osoby, która nie miała z nim wcześniej styczności, warto przybliżyć go sobie krok po kroku.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Czy istnieje obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa?
Jak wynika z przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, osoba, która dowiedziała się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek powiadomić policję lub prokuratora. Wiąże się to z wymogiem praworządnej postawy od obywatela, który ma moralną powinność dopilnować tego, aby podjęte były odpowiednie kroki.
Warto jednak zaznaczyć, że jest to obowiązek natury moralnej – w większości przypadków nie ma przewidzianych kar za jego niedopełnienie, chociaż kwestia ta zależy od rodzaju przestępstwa, o którym się dowiedziano.
Całe szczęście, polskie prawo jest pod tym względem dość sprecyzowane, jasno określając zakres przestępstw, które wymagają bezwzględnego zgłoszenia pod groźbą nawet 3 lat pozbawienia wolności.
Do przypadków tych zalicza się:
- piractwo,
- wzięcie zakładnika,
- zamach stanu,
- zabójstwo,
- zamach na prezydenta,
- eksterminację ludności,
- szpiegostwo,
- usuwanie przemocą organu konstytucyjnego.
Doskonale rozumiemy, jak skomplikowana może być Twoja sytuacja. Mimo że staramy się kompleksowo wyjaśnić ten temat wiemy, że nie pokryjemy odpowiednio wszystkich możliwych scenariuszy. Twoja sytuacja jest wyjątkowa, a my potraktujemy ją z należytym zaangażowaniem. Wyślij pytanie i sam zdecyduj!
Czy możliwe jest zgłoszenie przestępstwa online?
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zazwyczaj składa się w formie pisemnej bądź formie ustnej, przy której sporządzany jest protokół (sam zawiadamiający często jest wtedy przesłuchiwany w formie świadka). Z uwagi na duży nakład formalności podczas rozmowy z policją, większość osób preferuje udać się do prokuratury, gdyż związany z nią proces zawiadomienia jest o wiele prostszy i wiąże się z nim mniej papierkowej roboty.
Swojego rodzaju nowinką okazało się jednak zgłoszenie przestępstwa online, które pozwala na szybkie i wygodne złożenie zawiadomienia, bez konieczności sporządzania pisma, a nawet wychodzenia z domu.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to formularz do zgłaszania sytuacji, przy których błyskawiczna interwencja nie jest wymagana – policjanci sprawdzają informacje od mieszkańców jedynie w określonych godzinach i z wyłączeniem weekendów. Jest to także sposób na zgłaszanie podejrzeń – policjanci mają obowiązek weryfikacji wszystkich dostarczonych im informacji.
W niektórych sytuacjach pełne zgłoszenie może wymagać formalnego, osobistego przedstawienia się, a wtedy stawienie się na komendzie jest już wymagane, aby złożyć zeznania o całkowicie oficjalnym charakterze.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wzór – skąd go wziąć?
Wzór na zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa jest stosunkowo prosty i nikt nie powinien mieć większych problemów z jego prawidłowym wypełnieniem. Trzeba pamiętać jedynie o wprowadzeniu prawidłowych danych oraz zapisaniu treściwego, zgodnego z prawdą uzasadnienia. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wzór można odszukać na stronie rządowej wraz z konkretnymi przykładami.
To istotne, aby zawsze upewnić się, że wypełniło się formularz w sposób prawidłowy i zawarło w nim wszystkie niezbędne informacje. Załączone uzasadnienie musi być precyzyjne, treściwe oraz spójne, aby sprawdzające je organy nie miały wątpliwości, co do charakteru przestępstwa, z którym mają do czynienia.
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i co dalej?
Po złożeniu takiego zawiadomienia należy przede wszystkim czekać na jego analizę. Może się zdarzyć, że osoba odpowiedzialna będzie wezwana do przesłuchania w charakterze świadka lub poproszona o doprecyzowanie niektórych informacji. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby postępować zgodnie z zaleceniami i współpracować z policją oraz prokuraturą, ponieważ jest to najkrótszy sposób, aby zweryfikować taki wniosek i pociągnąć przestępcę do odpowiedzialności.
Niezawiadomienie o przestępstwie KK – co jeszcze warto wiedzieć?
Tak jak już wcześniej wspomniano, za niezawiadomienie o jednym z wymienionych przestępstw grozi kara pozbawienia wolności. Tyczy się to przede wszystkim przestępstw o charakterze terrorystycznym, których zapobiegnięcie jest niezwykle ważne ze względu na potencjalne zagrożenia dla ludności bądź ważnych figur rządowych. Warto jednak podkreślić, że w niektórych okolicznościach kara ta może zostać uchylona. Mianowicie, mowa tu o sytuacjach, w których dana osoba ma dostateczną podstawę, aby twierdzić, że odpowiednie organy są już zawiadomione lub osoba zdołała zapobiec dokonaniu przestępstwa. Karze nie podlega również osoba, która zawiadomienia nie złożyła z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jej lub jej bliskim.
Zostałeś pokrzywdzony? Chcesz zgłosić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa? Już od samego początku możesz korzystać z pomocy doświadczonego adwokata.
Pomożemy Ci złożyć zawiadomienie, będziemy reprezentować Cię przed organami ścigania, a także na sali rozpraw. W razie potrzeby zgłosimy w Twoim imieniu wniosek o naprawienie szkody lub o wszczęcie powództwa cywilnego w postępowaniu karnym. Gdy Sąd wyda niesatysfakcjonujący Cię wyrok zaskarżymy go dotrzymując wszelkich terminów. Jeśli Ty, lub ktoś, kogo znasz potrzebuje pomocy skontaktuj się bezpośrednio pod numerem +48 690 353 069 i uzyskaj specjalistyczną pomoc adwokata.