Pozew frankowy bez małżonka
Wspólny kredyt we frankach – wziąłem kredyt frankowy z kilkoma osobami, co teraz?
Kredyt frankowy, najczęściej zaciągany celem zakupienia mieszkania, to rzeczywistość najczęściej dotycząca małżeństw. Zdarza się też często, że kredyt wzięło wspólnie kilka osób – na przykład małżonkowie wraz z rodzicami jednego z nich. Chociaż wiele lat toczą się już postępowania w sprawach o unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich, to dopiero niedawno Sąd Najwyższy rozstrzygnął jedną z ważniejszych kwestii procesowych. Chodzi o to, kto musi pozwać nieuczciwy bank. Czy pozew w sprawie frankowej musi zostać złożony przez wszystkie osoby biorące wspólnie kredyt – na przykład oboje małżonków – czy może wystarczy, że zrobi to jedna z tych osób? Czy ma znaczenie to, że na przestrzeni lat doszło do rozwodu?
Współuczestnictwo procesowe – czy wspólny kredyt to koniecznie wspólny pozew?
Najczęściej sprawy toczą się z powództwa jednej osoby przeciwko drugiej. Czasem jednak, po jednej ze stron występuje kilka osób. Taką sytuację określa się mianem współuczestnictwa. Współuczestnictwo może być konieczne albo dowolne. Najlepiej zobaczyć tę różnicę na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że w pewnej sprawie Iksowski i Igrekowski chcą pozwać Zetowskiego. Jeśli prawo stanowi, że w tej sprawie zachodzi współuczestnictwo konieczne, to Iksowski i Igrekowski muszą koniecznie wziąć udział w sprawie razem (pisząc pozew wskażą, że oboje są powodami), a jeśli nie wystąpią wspólnie, sąd umorzy postępowanie – sprawa upadnie. Jeśli natomiast współuczestnictwo w tej sprawie jest dowolne – wystarczy, że przynajmniej jeden z zainteresowanych wystąpi z pozwem przeciwko Zetowskiemu. Prawnik w sprawach frankowych zadaje sobie zatem pytanie – czy w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego zachodzi współuczestnictwo konieczne kredytobiorców?
Skorzystaj z E-porady prawnej
Zadanie pytania nic Cię nie kosztuje. Wstępna analiza i wycena jest bezpłatna oraz nie zobowiązuje do współpracy.
Uchwała Sądu Najwyższego – odpowiedź na pytanie o charakter współuczestnictwa
Odpowiedzi udziela Sąd Najwyższy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 19.10.2023 r. (III CZP 12/23) pozywając bank, zainteresowani kredytobiorcy nie muszą koniecznie brać wspólnie udziału w sprawie jako powodowie. Praktycznie rzecz biorąc, jeśli jedno z małżonków wniesie pozew o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego, drugie nie musi tego robić z pierwszym. Największe znaczenie ma to w przypadku małżeństw w trakcie rozwodu oraz par już rozwiedzionych, w których nie ma zgody na wspólne wystąpienie z pozwem o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Krótko mówiąc: umowa kredytu frankowego może być unieważniona tylko na żądanie jednego z małżonków-kredytobiorców.
Kredyt poza małżeństwem – rodzeństwo, rodzice i dzieci
Sąd Najwyższy, w omawianej uchwale mówi o kredytobiorcach – nie chodzi więc tylko o małżonków albo byłych małżonków. Chodzi o każdego, kto zawarł z bankiem umowę, biorąc kredyt wspólnie z rodzicami, bratem, siostrą czy nawet osobą spoza rodziny. Każda osoba, która razem z innymi zaciągnęła kredyt frankowy, może samodzielnie wystąpić z pozwem o ustalenie nieważności umowy.
Jeżeli więc wspólnie z żoną, mężem, członkiem rodziny czy inną dowolną osobą zaciągnęłaś lub zaciągnąłeś kredyt we frankach szwajcarskich i chcesz stwierdzić nieważność wiążącej Cię z bankiem umowy, zachęcamy do skorzystania z pomocy kancelarii Lexay, w której już od lat rozwiązujemy sprawy frankowe, reprezentując w szczególności małżonków w sporach przeciwko największym bankom.